Jet Grouding

Anasayfa Hizmetlerimiz Jet Grouding

Jet Grouding Nedir?

Jet grouding yöntemi, zeminin delgi makinesi yardımıyla delinerek yüksek basınç özelliğine sahip çimento şerbetinin zemin üzerine püskürtülecek biçimde zeminle karıştırılarak çimento ve zemin malzemesiyle karışımı sonucu silindir kolonların imal edilmesi işlemi olarak bilinir.

Zemin ile çimento karışımı çimentolu kimyasal madde karışım örneğidir. Bu karışım daha çok zemin kayma mukavemeti kapsamınca ciddi artışlara da neden olmaktadır. Yüksek basınç enjeksiyonuyla oluşturulmakta olan bu gibi karışımların etkisinin artırılması için de sodyum sülfat ve uçucu kül gibi maddeler de karışıma dahil edilir
about-welcome

Hizmet Verdiğimiz Bölgeler

Doğu ve Orta Karadeniz'in tüm illerinde sizlere Jet Grouding ve Hizmetlerimiz sayfamızda yer olan hizmetleri vermekten mutluluk duyuyoruz.

Rize

Trabzon

Erzurum

Samsun

Ordu

Giresun

Artvin

Gümüşhane

Bayburt

Detaylı Bilgi için
Arayabilirsiniz.

0555 744 25 25

Firmamız Hakkında

2005 yılından bu yana İnşaat ve Taahhüt sektörlerinde vermiş olduğu üstüne başarıların ardından 2020 yılında “Bulvar Zemin” ismiyle zemin sektöründe yenilikçi yüz olmaya başladı.
Hakkımızda

Rize

Trabzon

Erzurum

Samsun

Ordu

Giresun

Artvin

Gümüşhane

Jet grouding hakkında daha fazla bilgi

Jet grouding işlemi için belirli aşamalar vardır. Buna göre kuyunun taban seviyesinden başlanarak kuyunun yukarısına kadar gerçekleştirilen bu yöntem oluşturulduğunda kolon priz alınmadan ve arada herhangi bir boşluk bırakılmadan diğer tarafına uygulanan jet grout kolonlarıyla birlikte yeraltındaki diyaframlar ve duvarlar da inşa edilebilir.

Jet grouding yönteminin avantajları olarak şunlardan bahsedilebilir:

  • Jet grouding yöntemi her türlü zayıf zemin üzerinde uygulanabilir. Çakıl, kum, ve kil gibi doğal zeminlerin oluşturduğu zeminlerde uygulanan bu yöntem çeşitli iyileştirme metotlarına nazaran daha kalıcı, ekonomik, hızlı ve güvenilir çözümler de sunmaktadır.
  • Jet grouding yöntemi, birçok zayıf zemin üzerinde doğal zemin elemanlarının oluşturduğu kombinasyonlarda diğer yöntemlere göre daha hızlı, güvenilir bir çözüm sunar.
  • Bu yöntem, zeminin taşıma gücünü de artırmaktadır. Buna göre sıvılaşma riskinin önüne de geçerek geçirim olayını da azaltmaktadır.

Jet grouding uygulama alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Dolgu ve döşemeler altındaki zeminin basınç etkisini yükseltmek için,
  • Kazı işlemlerinde kazı tarafına gelecek olan yeraltı suyunun kontrollerinde engel elemanı olmak için,
  • Sıvılaşma problemlerine karşı olarak düşey yerlerde ya da zemin yataylarda değiştirmelerin sınırlandırılması için,
  • Yeraltı su seviyelerinin yüksek olduğu ya da geçirimli zeminlerde taşıyıcı eleman olarak kullanılması,
  • Zemin iyileştirmelerinde zemin basıncının artırılması için

Zeminlerin çok daha fazla sağlam olması, basınç değerinin yükseltilmesi ve sızan sulara karşı da engel oluşturması amacıyla çok fazla kullanılan bu yöntem birçok yönteme göre oldukça ekonomik, hızlı ve güvenilir de bir yöntemdir.

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.